Tokary Golf Tokary Golf

POLE ZAMKNIĘTE DO GRY !!!

poniedziałek, 21 stycznia 2019
Pogoda na golfa
Przodkowo
Przodkowo - Pogoda na golfa

mapa_pola


Czym jest gra w tenisa ziemnego ?

Tenisem określamy grę sportową rozgrywaną na korcie tenisowym z udziałem dwóch przeciwników lub dwóch par przeciwników, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad siatką na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Piłkę można przebić, zanim dotknie ona kortu lub po jednym odbiciu.

 

Mecz tenisowy składa się z setów, poszczególne sety dzielą się na gemy. W każdej grze zwanej gemem jeden gracz jest podającym, a drugi przyjmującym serwis. Chcąc wygrać gema należy wygrać co najmniej 4 piłki, przy czym zawodnik zdobywający gema musi wygrać przewagą 2 piłek. Wyjątek stanowi gra podwójna, gdzie siódma piłka, przy trzech zdobytych przez obie pary, jest decydująca. Set toczy się do 6 lub 7 wygranych gemów, przy czym należy zdobyć dwa gemy więcej niż przeciwnik (np. 6:4 lub 7:5). W razie remisu 6:6 następuje tzw. tie-break. Mecz toczy się do 2 lub 3 wygranych setów wśród mężczyzn lub 2 wśród kobiet.

 

W tenisie rozgrywana jest gra pojedyncza (singiel), podwójna kobiet lub mężczyzn (debel) i mieszana (mikst). Kort tenisowy ma kształt prostokąta o wymiarach 23,77 m x 8,23 m dla gier pojedynczych lub 23,77 m x 10,97 m dla gier podwójnych i mieszanych, w połowie przedzielony jest siatką o wysokości 91,4 cm na środku oraz 107cm. na każdym z boków . Piłka tenisowa ma masę 56,7 - 58,5 g i średnicę 6,35 - 6,67 cm. Za prototyp tenisa uważa się znaną już w średniowieczu, głównie we Francji, grę dworską jeu de paume (”gra dłonią”), w XVI w. wprowadzono rakietę. W XVII w. gra ta stopniowo zanikła, odrodziła się w Anglii. W 1874 W.C. Wingfield rozpropagował grę zbliżoną w założeniach do współczesnego tenisa, lecz rozgrywaną na polu o kształcie dwóch trapezów. W 1877 kort uzyskał kształt prostokąta, a w londyńskiej dzielnicy Wimbledon odbył się pierwszy turniej, który dał początek sławnym turniejom wimbledońskim.